DRAFT AGENDA (9/30/15)
 
2015 North American World Maritime Day
Maritime Education and Training Summit Collaboration for Industry's Future
Securing Maritimes 21st Century Workforce
 
Monday October 5, 2015 (Arrival)
Early Registration and Conference Opening Night Dinner and Industry Panel
   4-5:00 PM      Early Conference Registration
   5-6:00 PM      Social Gathering in the “Pub”
   6-9:00 PM      Opening Dinner for those Attending Conference plus Industry Panel “Hot Maritime Topics”
                         ·Paul “Chip” Jaenichen, MARAD
                         ·RADM Fred Kenny (USCG-Ret.), IMO (International Maritime Organization)
                         ·RADM Paul Thomas, USCG
                         ·RADM JAMES Watson USCG-Ret, ABS Americas
                         ·Mark Barker President Interlake Steamship
                         ·Clay Maitland, NAMEPA (Moderator)
                        • RADM James Watson USCG-Ret, President, ABS Americas
 
Tuesday  October 6, 2015 (Day 1)           
 
7:30 am   Continental Breakfast
• Registration/Information and Exhibitor Tables Open
 
8:30 am   Conference Opening- Auditorium
Greetings
Host Institution Captain Steven E. Werse, International Secretary-Treasurer MM&P
Conference Host Organizations
 · RADM Michael Alfultis USMS PhD- President, SUNY Maritime College
 · Clay Maitland- Chairman, NAMEPA
 · Greg Dronkert- HMS Global Maritime

Posting of the Colors “Baltimore Maritime Industries Academy Color Guard”
 
8:45 am   Keynote Speaker Introduction Conference Day Chairman
RADM James Watson USCG-Ret, President, ABS Americas

Keynote Speaker (Morning)
• Congressman Elijah Cummings, Maryland 7th District
 
 
9:15 am    Plenary Session– A Conversation "Maritime Workforce Needs for the 21st Century"
Session Chairman: RADM Michael Alfultis PhD- President, SUNY Maritime College
Shipping: Mark Barker, Interlake Steamship, President
Ports: RADM Rick Larrabee (USCG-Ret), former Director Port Commerce,  Port Authority of New York and New Jersey
Shipyards: Edmond E. Hughes- Vice President Human Resources, Ingalls Shipbuilding
    
10:00 am   BREAK   Visit Exhibitor area
 
10:30 am    Workshop I
A.  Educators: Starting a Marine/Maritime/Intermodal School or Program
(Do’s and Don’ts, How to avoid the Shoals)
Moderator: Murray Fisher- Executive Director, NY Harbor School Foundation
John Foster, Ballard Maritime Academy
Lubby Navarrow, Miami -Dade County School Board
Jamin Wells, New Orleans Military and Maritime Academy
 
B. Industry: Maritime Partnerships: “Partnering to Develop the Next Generation Maritime Workforce”
Moderator: Carleen Lyden-Klus- Executive Director, NAMEPA
Richard Fredricks- American Salvage Association
Eric Seither- SNAME
Jim Weakley- President, Lakes Carriers Association
Patty Finsterbusch- Ship Operations Cooperative Program

C.  Administrators: Maritime Higher Education K-12 Partnerships
"Working to Achieve Common Objectives and Goals”
Moderator: Dr. Elesabeth Stevenson EdD- VP Enrollment Management, Massachusetts Maritime Academy
John M Buchanan, Houston Independent School district
Ed Flanigan, Sound School Regional Vocational Aquaculture Center
Agusta Roth Texas Maritime Academy
Kerrie Constant- Director of Program, Girl Scouts of Eastern Massachusetts 

12:00 pm   LUNCH
Maritime Administrator, Paul “Chip” Jaenichen
“Old Glory” Performed by Baltimore Maritime Industries Academy Color Guard
Sponsored by VSTEP Simulation
 
1:30 pm   Workshop II
A. Educators: Academic outcomes of Marine/Maritime/Intermodal K-12 school programs
(How programs improve overall student achievement)
Moderator: Art Sulzer- Maritime Academy Charter School
Erin E . Gehant- The Urban Assembly School of Global Commerce
Amy L.Grat- International Trade and Education Partners


B. Industry:  Overcoming Regulatory Training Impediments to a Maritime Career: “Getting through the Regulatory Pipeline -What Works”
Moderator
Jon Waldron- Blank Rome LLP
Panelists
• Marja van Pietersom- Director, MITAGS-PMI-Workboat Academy
• Katrina Gasser and Len Tumbarello, Tongue Point Job Corps Center – Seamanship Program, Business & Community Liaison
• Peg Solveson-STCW Coordinator, California Maritime Academy

C. Administrators: Promoting a Diverse Marine and Maritime Workforce: ”Increasing Interest in Underrepresented Communities”
Moderator: Captain Robert Cook- President, Organization of Black Maritime Graduates Inc
Alexandra Anagnostis-Irons- WISTA
Dr. Brett Morash, Phd- Services for the Underserved
Ann M. Fraioli- New York Harbor School
 
2:30 pm   BREAK Visit Exhibitor area
Sponsored by Thordon Bearings
 
3:00 pm   Workshop III
A.  Educators:Maritime, Marine Science and Intermodal CTE High School Programs: “State Approval Process and Curriculum Development Benefits and Challenges”
Moderator: Linda O’Connor- Asst. Director of Career Tech. Education, Oho Department of Education
Jake Prokop- Pinellas Technical College
Victor Tufts- Baltimore Maritime Industries Academy
Aaron Sing- New York Harbor School

B.  Industry: Military Transition to Maritime Employment
"Streamlining and Promoting the Process"
Moderator:
Master Chief Ed Lewis USCG- Machinery Technician Rating Force, Mariner Credentialing
Panelists:
• Marion Cain- Deputy Assistant Secretary of Defense, Force Readiness Training
• Mark J. Toal- National Veterans’ Employment Manager, Dept. of Labor

C.  Administrators: Community Maritime Organization Support
(Marine/Maritime Civic, Non-Profit Organizations lending a Hand)
Moderator: Bert Rogers- Executive Director, Tall Ships America
Don Goff PhD- Sea Scouts of America
Jesica Servis- U.S Sailing Association
Captain William Van Voorhis- International Propeller Club


4:00 pm  CONFERENCE SUMMATION DAY ONE- Auditorium
Day Chairman: Day Chairman: RADM James Watson USCG- Ret.- President & Chief Operating Officer, American Bureau of Shipping, Americas
Track A Educators: Dr. Art Sulzer EdD, MPSEC
Track B Industry: Carleen Lyden-Kluss, NAMEPA
Track C Administrators:  Murray Fisher, NY Harbor School
       
4:30 pm  Keynote Speaker
Keynote Speaker Introduction: RADM James Watson Conference Day Chairman
Admiral Paul Zukunft- Commandant, United States Coast Guard  

5:00 pm   ACTIVITY/TOUR (option)
1. Tour of MITAGS Facilities/Ship Simulator
2. Visit exhibitor area
 
6:30 pm   RECEPTION (Cocktails and Hors d’oeuvres) Exhibit Area
 Sponsored by International Organization of Masters Mates and Pilots (MM&P)

7:30 pm   DINNER
Maryland Shore Dinner  All conference attendees

Entertainment by the “The Ships Company” Songs of Sailors
Sponsored by Arthur H. Sulzer Associates Inc.
 
 9:00 pm   AFTER GLOW Party- Sponsored by Compass Courses

 
Wednesday, October 7, 2015 (Day 2)
 
7:30 am   Continental Breakfast
• Registration/Information Exhibitor Area open
 
8:00 am   Conference Opening- Auditorium
Greeting Host Organization 
• Captain Steven E. Werse- International Secretary-Treasurer MM&P

RADM. Anita L. Lopez, Deputy Director NOAA
Dr. Shashi N. Kumar, MARAD
Michael Morris, Director Total Force Management MSC

8:15 am   Keynote Speaker Introduction
RADM. Anita L. Lopez, Deputy Director NOAA

8:30 am Keynote Speaker
RADM. Frederick Kenney (USCG –Ret)
Director of Legal and External Affairs International Maritime Organization (IMO)


9:00 am    Plenary Session— American Labor Developing a 21st Century Workforce
Session Chairman:  Michael Morris, Director Total Force Management Military Sealift Command
·Panelist 1   Captain  Steven E.  Werse, International Secretary-Treasurer MM& P
·Panelist 2   Captain Michael J. Murphy, Vice President Government Relations  AMO
·Panelist 3   Bill Van Loo, Secretary-Treasurer MEBA
    
10:00 am      BREAK    Visit Exhibitor Area
 
10:30 am    Workshop IV

A. Educators: Role of Marine Simulator Technology in Preparing For The Future: “More Than Just Ship Handling”

Moderator:
Captain Rick Brown- Director of Maritime Studies, The Maritime Academy of Toledo
Panelists:
• Joost Van Ree- VP North American Sales, VSTEP Simulation
• Tim Parks- Sales Manager, TRANSAS
• Rich Eisenberg- Director, Bayfront Maritime Center

B. Industry: Maritime Industry K-16 School Partnerships “Industry Partnering with Schools to Promote Industry
Moderator:
Greg Dronkert- President, HMS Global Maritime
Panelists:
• Dave Sessums- Vice President, International Ship Repair
• Joshua Berger- Maritime Federation
• Chris Volke- Compliance Manager, APL Maritime Ltd,


C. Administrators: Marine/Maritime Community and Private (2yr) Programs

“Ladders to Opportunity”
Dr. Sarah Janes EdD- VP Continuing & Professional Development San Jacinto Community College
Panelists:
• Amy Etheridge, Northeast Maritime Institute
• Captain Ed Nanartowich- Director, Mid Atlantic Maritime Academy
• K. Seifert- Alexandria Seaport Foundation


11:30 am  LUNCH (Main Dining Area Backroom)
Sponsored by TRANSAS
Luncheon Presentation :
"Maritime Education and Workforce Development" Video (Produced by TV World-Wide)
Open Mike Discussion Lead by Greg Dronkert (SOCP) and Carleen Lyden-Kluss (NAMEPA)

    
1:00 pm   Workshop V
A. Educators: Maritime and Marine Science Stem Education Programs: “Schools and Agencies Putting the M in Stem Programs for High School Students
Moderator: Joe Youcha- Director, Building To Teach
Susan G. Nelson- Sea Perch
Captain Mark Woolley- SUNY Maritime College
Barbara Murray- SMART

B.1 Industry: Port and Terminal Workforce Development
“How various Ports are developing a 21st century Workforce”
Moderator: Kristin Decas- Chair CEO/Director, AAPA, Port Hueneme
Katrina Jones- Maryland Port Administration
Gilda Ramirez- Port of Houston

B2. Industry: Quality of Training: Measuring Effectiveness
** This session is in Room A-307

Moderator:
Nuns Jain- Executive Director, MARAD
Panelists:
• Scott Craig Crowley- Operations Manager
• Gene Albert- Department Head, USMMA
• Glen Paine- Executive Director, MITAGS


C. Administrators: Navy, NOAA, USCG, Navy League and Government Agency Programs: “Partnering with Primary and Secondary Schools for Education and Career”
Moderator: RDML Anita L. Lopez- Deputy Director, NOAA Corps
Captain Jimmie L. Miller, USN-Ret, U.S. Navy, NJROTC Area 4
Captain James Monahan, USN-Ret, US Naval Sea Cadet Corps
Andrew Duffield- US Coast Guard Junior Leadership Program
 
2:00 pm   BREAK   Visit Exhibitor Area
 
2:30 pm    Workshop VI
A.  Educators:Maritime, Marine Science and Intermodal K-12 Teacher Development: “Helping Traditional Teachers Understand How Maritime and Marine Science Programs Can Complement Their Teaching”

Moderator: Renee Marazon- CEO, The Maritime Foundation
Ted Davis- South Broward High School
Captain Dave Bell- Maritime Academy Charter School

B.  Industry: Future Marine/Maritime Workforce Needs
Moderator:
Dr. Elizabeth Stevenson Ed D- Vice President, Massachusetts Maritime Academy
Panelists
• James Spear- NAMEPA
• Jeff Slesinger- President, Delphi Maritime LLC
• Capt. Sam Pecota- Chair-Marine Transportation, California Maritime Academy


C.  Administrators: Maritime Museum, Historic Ship and Education Partners
“A Bridge to Maritime History and STEM Education for Public Schools”
Moderator:
Captain Jim McNamara- Board Chairman Steamship Historical Society, Maritime Industry Museum at Ft Schuyler
John Brady- Independence Seaport Museum
Captain William Sabatini- Brig NIAGARA
Captain Mike Schneider- Project Liberty Ship

 

3:30 pm  DAY TWO CONFERENCE SUMMATION
Chairman: Michael Rodriguez, Deputy Maritime Administrator MARAD 
Track A Educators: Renee Marazon, Maritime Foundation
Track B Industry: Todd Ripley, Maritime Administration          
Track C Administrators: Captain Mark Woolley USN- Ret, SUNY Maritime College
 
4:00 pm     Close the Education Conference Wrap Up "Moving Forward/Staying in Touch"